sp16@sp16.siemianowice.pl
ul. Szymanowskiego 11
41-103 Siemianowice Śląskie
Telefon  32 220 14 80

BIOLOGICZNO-CHEMICZNE SMARTLABY

Siemianowickie SmartLaby - zajęcia  rozwijające  biologiczno - chemiczne  prowadzone są w celu rozbudzania ciekawości uczniów, motywowania do poszukiwania odpowiedzi na nurtujące pytania.

Uczniowie, uczestniczący  w nich  mogą w sposób praktyczny odkryć wiele zjawisk, dzięki którym łatwiej zrozumieć łatwe jak i te trudniejsze zagadnienia.

Pogłębianie wiedzy biologicznej i chemicznej służy ogólnemu rozwojowi ucznia, daje mu możliwość rozbudzenia zainteresowań, jest istotnym elementem powiązania wewnętrznego świata szkolnego ze światem zewnętrznym.

Zajęcia te zostały tak skonstruowane, by nauczyciel realizujący jego założenia mógł sprzyjać rozwojowi ucznia, kształtować jego umiejętność samodzielnego myślenia, wyciągania logicznych wniosków i rozwiązywania postawionych problemów.

Realizacja programu jest ukierunkowana na rozwój zainteresowań poznawczych uczniów oraz umiejętności obserwowania środowiska, zachodzących w nim zmian, pozyskiwania i gromadzenia o nim informacji.

Głównym celem zajęć  jest rozwijanie postaw badawczych uczniów poprzez projektowanie i przeprowadzanie doświadczeń.

Agata Pasek

Czytaj więcej: BIOLOGICZNO-CHEMICZNE SMARTLABY

MATEMATYKA UCZY I BAWI NAS – SIEMIANOWICKIE SMARTLABY

 

Kontynuowane w bieżącym roku szkolnym dodatkowe zajęcia z matematyki w ramach realizacji projektu „Siemianowickie SmartLaby" mają na celu rozbudzanie oraz kształtowanie zainteresowań matematycznych wśród uczniów poprzez zabawę oraz twórcze działanie. W czasie spotkań dzieci doskonalą sprawność rachunkową, poznają niekonwencjonalne sposoby dochodzenia do wyniku oraz rozwiązują problemy w sytuacjach praktycznych. Zrealizowane dotychczas zajęcia uwidoczniły kreatywność myślenia dzieci, a otrzymane pomoce dydaktyczne stały się źródłem osiągania sukcesów, umożliwiły bowiem zdobywanie wiedzy i kształtowanie takich umiejętności jak: myślenie, kojarzenie, wytrwałość i cierpliwość. Oby tak dalej:-)

Grażyna Słabicka

Czytaj więcej: MATEMATYKA UCZY I BAWI NAS – SIEMIANOWICKIE SMARTLABY

SMARTLABY I ROBOTY

 

W trakcie zajęć realizowanych w ramach projektu "Siemianowickie SmartLaby" uczniowie szesnastki poznali już w jaki sposób zaprogramować płytkę Micro:bit. Teraz przyszła kolej na bliższa zapoznanie się z robotami mBot. Podczas naszych cotygodniowych zajęć, uczniowie mogą dowiedzieć się w jakie czujniki wyposażony jest robot oraz jak z nich korzystać. Zaprogramowaliśmy czujnik odległości, światła oraz linii, nauczyliśmy się również jak korzystać z sygnalizacji świetlnej oraz wyświetlać komunikaty, a przed nami jeszcze między innymi walki robotów :)

Krzysztof Ślęzak

Czytaj więcej: SMARTLABY I ROBOTY

SMARTLABY PRZYRODNICZE W IVB

 
Bańka w bańce - czy to jest możliwe?
Uczniowie klasy IV B przekonali się że tak. ?
Najbardziej wytrwałym udało się w jednej dużej bańce mydlanej zmieścić jeszcze cztery. Wystarczy zmieszać ze sobą kilka substancji i wspaniała zabawa gotowa. Dodatkowo uczniowie dowiedzieli się jak zrobić bańki mydlane które nie pękają i że wydmuchiwane powietrze zamknięte jest w bańce.
Irena Kuzior
Czytaj więcej: SMARTLABY PRZYRODNICZE W IVB

WYJAZD DO EC1 W ŁODZI

W czwartek 03. 11. uczniowie klas IV i VI udali się na wycieczkę naukową do EC1 w Łodzi.  Wycieczka była organizowana w ramach zajęć SmartLaby.

W Centrum Nauki i Techniki uczniowie odwiedzili kino sferyczne, w którym zapoznali się z gwiazdozbiorami nieba jesiennego. Byli na bardzo ciekawym wykładzie odnośnie niezwykłych miejsc na świecie, oraz poprzez zabawę odkrywali zagadki elektryczności, magnetyzmu, grawitacji i wiele innych tajników fizyki.

Wycieczka była bardzo interesująca i na pewno wiele się na niej nauczyliśmy.

Irena Kuzior

Czytaj więcej: WYJAZD DO EC1 W ŁODZI

UCZESTNICY SMARTLAB-ÓW W EC1

 

W dniu 20.09 uczniowie klas 5 biorący udział w zajęciach w ramach projektu unijnego Siemianowice SmartLaby uczestniczyli w wycieczce do Centrum  Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od prelekcji pod tytułem "Groźne oblicza pogody", podczas której nasi uczniowie mogli dowiedzieć się jak na przekroju kilkudziesięciu lat zmienił się klimat na Ziemi oraz jaki jest wpływ człowieka na globalne ocieplenie. Po prelekcji przystąpiliśmy do zwiedzania wystaw tematycznych: „Przetwarzanie energii”, „Rozwój wiedzy i cywilizacji”,  „Mikroświat – makroświat” oraz mieliśmy możliwość przeprowadzenia rozmaitych eksperymentów i doświadczeń z różnych dziedzin fizyki. Na zakończenie, w kinie sferycznym, uczestniczyliśmy w prezentacji dotyczącej obserwacji kosmosu i tego jak starożytni podróżnicy wykorzystywali gwiazdy do nawigacji. 

Krzysztof Ślęzak

Czytaj więcej: UCZESTNICY SMARTLAB-ÓW W EC1

CENTRUM NAUKI I TECHNIKI EC1

 

 

W dniu 03.06. uczniowie klas 8 i 7 biorący udział w zajęciach w ramach projektu unijnego Siemianowice SmartLaby  uczestniczyli w wycieczce do Centrum  Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. W dawnym budynku pierwszej elektrowni w Łodzi zostało utworzone centrum, w którym mieszczą się interaktywne wystawy: „Przetwarzanie energii”, „Rozwój wiedzy i cywilizacji”,  „Mikroświat – makroświat”. Eksponaty historyczne, współczesne symulatory, gry komputerowe — wszystko to pozwoliło uczniom prześledzić nie tylko historię tego wyjątkowego miejsca, ale i zapoznać się z wciąż używanymi technologiami produkcji prądu. Na koniec wycieczki uczniowie udali się do planetarium, w  którym odbył się seans na temat „Podbój kosmosu”.